تاریخچه دانشگاه

وجود دانشگاه در هر منطقه تأثیر مثبتی در ارتقاء سطح علمی و اقتصادی آن دارد و زمینه ساز تعاملات فرهنگی در آن خواهد بود. استان بوشهر با قدمت تاریخی خود از دیرباز یکی از استان های شاخص در زمینه فرهنگی و علمی منطقه می باشد و کسانی که تاریخ این دیار را مطالعه نموده اند  می دانند که قرن ها پیش، دانشگاه یا مدرسه ریواردشیر واقع در ریشهر کنونی (از توابع بوشهر فعلی) از مراکز مهم علمی در ایران بوده است و از همان زمان نقش مهمی در زمینه پرورش نخبگان و توسعه دانش داشته  است.

مدرسه سعادت  که در سال 1317 هجری قمری تأسیس شد بعد از مدرسه دارالفنون تهران، از جمله قدیمی ترین مدارس به سبک جدید در ایران محسوب می شود. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ نوع مؤسسه یا مرکز دانشگاهی به معنای واقعی در استان بوشهر وجود نداشت و در چنین منطقه ای با این پیشینه تاریخی، جای خالی یک دانشگاه بزرگ و جامع به وضوح احساس می شد.

 

مدرسه سعادت   مدرسه سعادت

 

امروز به حول و قوه الهی، مراکز و مؤسسات آموزش عالی متعددی در استان بوشهر به وجود آمده و چهره علمی و فرهنگی شایسته ای به این استان بخشیده است که در رأس این مراکز، دانشگاه خلیج فارس بوشهر بعنوان اصلی ترین مرکز دانشگاهی و پیشتاز توسعه علمی در استان به شمار می رود.

دانشگاه بوشهر به دستور مقام معظم رهبری در سال 1370 تأسیس شد. این دانشگاه در غرب شهر بوشهر و در کنار ساحل زیبای خلیج همیشه فارس بنا گردیده است. این دانشگاه در مهرماه سال 1371 با راه اندازی دانشکده فنی و مهندسی در دو رشته تحصیلی مهندسی مکانیک و مهندسی عمران و با پذیرش 69  دانشجو و 4 عضو هیأت علمی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. در آن سالها برگزاری کلاسها در ساختمان دانشکده مهندسی فعلی تشکیل می شده و ساختمان دیگری در دانشگاه احداث نگردیده بود.

 

دانشگاه خلیج فارس    دانشگاه خلیج فارس

 

در آذرماه 1371 به موجب تبصره 2 ماده 8 قانون استخدام کشوری و ماده 4 قانون نحوه تعدیل نیروی انسانی دستگاههای دولتی نمودار تشکیلاتی دانشگاه بوشهر تصویب شد و به امضای وزیر فرهنگ و آموزش عالی و همچنین معاون وقت رئیس جمهور رسید. در سال 1374 طبق تصویب نامه شماره 26842/ت 15027ک تغییراتی در پستهای سازمانی به عمل آمد و تعداد پستهای سازمانی دانشگاه از 66 پست به 132 پست و در سال 1389 به 534 پست ارتقا یافته است.

این دانشگاه که از نظر موقعیت جغرافیایی و همجواری با آبهای نیلگون خلیج فارس و تأسیسات عظیم نفت و گاز منطقه ویژه پارس جنوبی به عنوان  باند توسعه استان تلقی می شود، تا ابتدای سال 1375 نام «دانشگاه بوشهر» را بر خود داشت و با تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسماً به «دانشگاه خلیج فارس» تغییر نام یافت.

هم اکنون این دانشگاه دارای 8 دانشکده (فنی و مهندسی - علوم پایه –ادبیات و علوم انسانی - کشاورزی و منابع طبیعی - معماری و شهرسازی - فنی و مهندسی جم- گاز و پتروشیمی - دانشکده علوم و فنون دریایی)، یک پردیس دانشگاهی، یک مرکز تحقیقاتی (مرکز مطالعات و پژوهشهای خلیج فارس)، یک مدرسه وابسته به دانشگاه (دبیرستان دانشگاه)، 46 آزمایشگاه و کارگاه، یک مرکز IT و 4553 نفر دانشجو در  70 رشته تحصیلی (یک رشته در مقطع کاردانی، 25 رشته در مقطع کارشناسی، 35 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 9 رشته در مقطع دکترا)، 185 نفر هیأت علمی با 199632 متر مربع فضاهای آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی موجود و در دست احداث است. حال که ایران اسلامی با درایت و تدبیر مقام معظم رهبری در آستانه فتح قله های عظیم علمی و پیمودن پله های ترقی و پیشرفت است، دانشگاه خلیج فارس به عنوان دانشگاه مادر در استان بوشهر در پی ایفای نقش حیاتی خود در تربیت دانشمندانی خلاق و متعهد است تا در چهارمین دهه از عمر پرافتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی شاهد توسعه استان بوشهر در تمامی عرصه ها باشیم.

برای مشاهده نقشه و موقعیت دانشگاه اینجا کلیک کنید.